Zapobieganie ubytkom słuchu

using earplugs can preserve your hearingNiektórym ubytkom słuchu, np. związanym z wiekiem, nie można zapobiec. Niemniej jednak jest wiele innych czynników, których działanie jest dla słuchu szkodliwe. Jedną z przyczyn może być nadmierna ekspozycja na hałas, a więc narażenie uszu na długotrwałą ekspozycję na głośne dźwięki. Bardzo ważne jest dbanie o własne uszy i ochrona ich we wszystkich hałaśliwych środowiskach, zarówno w pracy jak i podczas wypoczynku.
W uchu wewnętrznym są tysiące maleńkich komórek, które przetwarzają i przewodzą informacje do mózgu. Głośne dźwięki mogą nieodwracalnie uszkodzić część tych komórek i spowodować, że przestaną one prawidłowo funkcjonować. Jest to proces nieodwracalny i nieuleczalny.
Uraz akustyczny może być przyczyną także szumów usznych. Szumy uszne to dźwięki, które słychać wewnątrz uszu lub w głowie, mają charakter np. brzęczenia, dzwonienia, gwizdania, czy syczenia.
Na skutek urazu akustycznego można stać się także nadwrażliwym na dźwięki.
Im większy, głośniejszy hałas i im dłużej narażasz się na jego działanie, tym większe ryzyko uszkodzenia słuchu. Jeśli jesteś zmuszony do przebywania w bardzo hałaśliwych sytuacjach, zawsze chroń swój słuch używając ochronników – zatyczek do uszu lub nauszników – i postaraj się ograniczyć czas ekspozycji do minimum.
Pamiętaj, że zjawisko to nie dotyczy tylko hałasu. Głośne słuchanie muzyki może także być przyczyną niedosłuchu.
Jeśli zauważyłeś już jakiekolwiek problemy ze swoim słuchem, powinieneś niezwłocznie odwiedzić swojego lekarza rodzinnego lub protetyka słuchu.