Rodzaje aparatów słuchowych

W tej części opisano główne rodzaje dostępnych na rynku aparatów słuchowych.
 
 
• Aparaty zauszne
 
Zauszny aparat słuchowy znajduje się za małżowiną uszną, połączony jest przezroczystym dźwiękowodem z otwiera nowe oknawkładką uszną, która przesyła dźwięki do ucha i dodatkowo utrzymuje aparat w stałej pozycji. Aparaty zauszne są najszerzej stosowane, dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach i mogą być dopasowane do różnych wielkości ubytków słuchu.
 
 
 
• Aparaty wewnątrzuszne
 
Aparaty wewnątrzuszne mieszczą się wewnątrz małżowiny, przez co nie wymagana jest do ich używania otwiera nowe oknawkładka uszna. Są mniej widoczne niż aparaty zauszne, jednak ich obsługa np. wymiana baterii jest trudniejsza (osobom starszym może sprawiać pewne kłopoty).
 
 
Kieszonkowe aparaty słuchowe
 
Kieszonkowe aparaty słuchowe składają się z pudełka zawierającego w środku mikrofon i wzmacniacz, może ono być przyczepione do odzieży, bądź noszone w kieszeni. „Pudełko” połączone jest kabelkiem z otwiera nowe oknawkładką uszną umieszczoną w małżowinie i dostarczającą dźwięki do ucha.
Aparaty kieszonkowe zazwyczaj posiadają bardzo duże wzmocnienie, używane są przez osoby starsze np. niezdolne manualnie wymienić maleńkie baterie w mniejszych aparatach. Aparaty kieszonkowe są już jednak rzadkością, wyparte zostały przez zautomatyzowane aparaty zauszne i wewnątrzuszne.
 
 
Aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne
 
Aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne przeznaczone są dla osób, które z różnych powodów nie mogą zastosować konwencjonalnych aparatów i dla osób z przewodzeniowymi ubytkami słuchu. Mogą być umieszczone na specjalnej opasce na głowie, w ten sposób, by przekazać czaszce drgania wywołujące wrażenie dźwiękowe.

Występuje także specjalny rodzaj aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne zwanych Baha ® – wymagają one zabiegu operacyjnego polegającego na zamocowaniu ich do kości czaszki za uchem.

 

Kliknij tutaj by wrócić do tematu “czym jest aparat słuchowy?”

Kliknij tutaj by powrócić do Menu