Budowa i właściwości aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe posiadają regulatory, które mogą być obsługiwane przez samego użytkownika:

• Cewka indukcyjna

Cewka indukcyjna pozwala użytkownikowi aparatu słuchowego odbiór dźwięku emitowanego poprzez pętlę indukcyjną, w którą wyposażone mogą być sale wykładowe, kina czy kościoły lub niektóre modele telefonów. Aby uzyskać więcej informacji o działaniu cewki indukcyjnej otwiera nowe okna tutaj.

 

• Potencjometr głośności

Potencjometr głośności służy do zwiększania lub zmniejszania głośności dźwięku. W niektórych aparatach słuchowych potencjometr głośności jest jednocześnie włącznikiem aparatu – zapobiega to sytuacjom kiedy użytkownik umieszcza w swoim uchu włączony aparat słuchowy z ustawionym zbyt dużym wzmocnieniem. Wiele nowoczesnych aparatów jest tak zaawansowanych, że nie umieszcza się w nich potencjometru głośności, ponieważ jest ona dostosowywana automatycznie przez sam aparat. Kupując aparat słuchowy zastanów się, czy byłoby to rozwiązanie dla Ciebie.
Aparaty słuchowe dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach aby sprostać wymaganiom wszystkich osób niedosłyszących. Poziom wzmocnienia, zakresy regulacji i inne funkcje różnią się w zależności od modelu aparatu, jednak każdy z nich wyposażony jest w: 
 

• Mikrofon

Mikrofon odbiera dochodzące ze środowiska dźwięki i zamienia je w sygnały elektryczne. Niektóre aparaty słuchowe posiadają dwa mikrofony, umożliwiając w ten sposób rozpoznawanie dźwięków dobiegających z różnych kierunków (nazywane są one mikrofonami kierunkowymi). Rozwiązania takie dostępne są w wielu nowoczesnych aparatach słuchowych, i umożliwiają wzmacnianie np. jedynie dźwięków dobiegających z naprzeciwka użytkownika i tłumienie hałasu występującego z boków i za plecami. W trudnych, hałaśliwych warunkach akustycznych można skupić się jedynie na tym, co (lub kogo) chce się usłyszeć.
 

•Wzmacniacz

Wzmacniacz odbiera sygnał elektryczny z mikrofonu i wzmacnia go zwiększając jego amplitudę. 

• Słuchawka

Słuchawka przetwarza wzmocniony sygnał elektryczny w falę dźwiękową, która przesyłana jest do ucha użytkownika aparatu słuchowego. 

• Baterie

Jak każde urządzenie elektryczne, aparat słuchowy potrzebuje do swej pracy źródła zasilania. W przypadku aparatów słuchowych jest nim bateria (najczęściej cynkowo-powietrzna). Niektóre aparaty słuchowe muszą być używane wraz z dopasowanymi indywidualnie otwiera nowe oknawkładkami usznymi – połączonymi przezroczystym wężykiem transmitującym do ucha dźwięk z aparatu.

Oprócz wymienionych części, nowoczesne aparaty słuchowe wyposażone są w pomocne systemy redukujące piszczące sprzężenia zwrotne lub tłumiące hałas.  

 
• Systemy antysprzężeniowe 
 
Systemy antysprzężeniowe usuwają nieprzyjemne piski towarzyszące czasem użytkowaniu aparatu słuchowego. Najczęściej są one spowodowane nieszczelnościami we wkładce usznej, przez które wzmocniony dźwięk „ucieka” do mikrofonu i zostaje ponownie wzmocniony. Jednak aparaty z systemami redukującymi sprzężenia zwrotne potrafią sobie już z nimi poradzić.
 
 
• Automatyczna redukcja hałasu
 
Ludzie często spotykają się w głośnym otoczeniu: restauracjach czy pubach, czyli pomieszczeniach o niekorzystnych warunkach akustycznych. Użytkowanie aparatu w takich sytuacjach nie jest zbyt miłym doświadczeniem, zwłaszcza dla początkujących użytkowników aparatów słuchowych. Automatyczna redukcja hałasu tłumi niepożądane dźwięki jak np. inne rozmowy prowadzone dookoła, hałas uliczny czy szum wentylatorów tak, by można było się skupić z łatwością na odbiorze innych sygnałów.

 

Powrót do tematu “jak działają aparaty słuchowe?"