Jesteś zaniepokojony swoim słuchem?

 
Ubytek słuchu jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Szacuje się, że jedna na siedem osób ma niedosłuch – to ponad 5 mln ludzi w samej Polsce!

Ponad połowa ludzi w wieku przekraczającym 60 lat cierpi na zaburzenie słuchu, różnego stopnia, związane ze starzeniem się. Taki niedosłuch przeważnie rozwija się na przestrzeni wielu lat, co powoduje, że często pozostaje przez nas niezauważony. Co więcej jesteśmy wówczas przekonani, że wszyscy dookoła nas mówią niewyraźnie, „mamroczą” i trudno nam jest zaakceptować, że to nasz słuch się pogorszył.

Są także inne czynniki powodujące uszkodzenie słuchu. Wśród najczęstszych przyczyn znajdują się nadmierna ekspozycja na hałas (w tym także głośną muzykę), niektóre choroby oraz urazy głowy. Niedosłuch może być również efektem ubocznym działania niektórych leków (stąd nazywane są one “ototoksycznymi”), które przepisywane być powinny tylko, gdy są niezbędne w ratowaniu życia.

Leczenie niedosłuchu na drodze farmakologicznej czy operacyjnej dotyczy tylko niewielkiej grupy przypadków. Większość ubytków słuchu jest trwała i nieodwracalna. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby dbać o swój słuch przez całe życie, a szczególnie unikać narażenia (ekspozycji) na bardzo głośne dźwięki. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat kliknij tutaj .

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o rodzajach ubytków słuchu otwiera nowe okna kliknij tutaj .
Wczesne oznaki ubytku słuchu
Co dalej?
Wizyta lekarza rodzinnego
Czy będę potrzebował(a) aparat słuchowy?
Ubytki słuchu spowodowane hałasem
Powrót do Menu
 
Wczesne oznaki ubytku słuchu
Nie zawsze jesteśmy w stanie łatwo określić czy mamy problemy ze słyszeniem. Ubytek słuchu może postępować bardzo powoli i pozostawać niezauważony na przestrzeni wielu lat. Poniżej znajduje się lista typowych oznak, które mogą świadczyć o pogarszającym się słuchu:Ludzie dookoła zdają się szeptać i mamrotać
 • Ludzie wokół Ciebie wydają się mówić cicho i niewyraźnie
 • Słuchanie i rozmawianie w hałaśliwym otoczeniu – na przykład w klubie, restauracji czy sklepie, gdzie odtwarzana jest głośno muzyka, sprawia Ci trudność
 • Najbliżsi narzekają, że zbyt głośno słuchasz radia czy telewizji.
 • Często prosisz ludzi, aby powtórzyli swoją wypowiedź
 • Trudno Ci nadążyć za rozmową, zwłaszcza w grupie.
 • Często zaczynasz mówić głośniej

Wiele osób niepokoi się już na samą myśl o niedosłuchu, mimo iż jest tak wiele dostępnych rozwiązań wspomagających słuch. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryty niedosłuch tym większe korzyści z np. aparatu słuchowego.

Jeśli badanie wykaże niewielki ubytek słuchu, aparatu słuchowy może okazać się zbyteczny, są jednak powody dla których warto działać jak najwcześniej, by słuch nie pogarszał się:

 • Używanie aparatu słuchowego znacznie poprawia jakość życia osoby niedosłyszącej, pozwala jej słyszeć ponownie dźwięki, których słyszenie „utraciła” przez ubytek słuchu. Aparaty słuchowe pomagają także prowadzić rozmowy w trudnych warunkach akustycznych (hałasie) dzięki specjalnym systemom redukującym niepożądane dźwięki.
 • Kiedy mózg osoby niedosłyszącej nie otrzymuje impulsów z uszkodzonego ucha przestaje rozpoznawać dźwięki. Im dłużej taka sytuacja ma miejsce, tym mniej efektywnie może działać aparat słuchowy i dłuższy okres czasu może być potrzebny na przyzwyczajenie się do słyszenia wspomaganego aparatem słuchowym .
 
Jeśli masz ubytek słuchu utrudniający komunikację należy podjąć jak najszybciej kroki zapobiegające jego dalszemu pogłębianiu się.

Najlepszym rozwiązaniem byłby aparat słuchowy. Dopasowaniem aparatów zajmują się protetycy słuchu, audiolodzy, którzy zdecydują jaki aparat będzie dla Ciebie optymalny i przyniesie najwięcej korzyści.
 
Do góry
 
Co robić dalej?
Jesli uważasz, że masz poważne problemy ze słyszeniem, to:
 • Porozmawiaj z rodziną lub przyjaciółmi, powiedz na czym polegają kłopoty a oni z pewnością pomogą Ci podjąć kroki, byś słyszał ich lepiej.
 • Sprawdź swój słuch bezpłatnie na stronie HearCompanion. Badanie wykonane przez Internet jest całkowicie anonimowe i zajmuje kilka minut. Kliknij tutaj aby rozpocząć badanie słuchu.
 • Udaj się do lekarza rodzinnego, który skieruje Cię z pewnością na dokładne badania słuchu.
 • Możesz udać się bezpośrednio do protetyka słuchu, często w punktach protetycznych oferowane są bezpłatne badania słuchu.
Do góry
 
Wizyta lekarza rodzinnego 
 

Jeśli wybierzesz się do lekarza rodzinnego, zostaniesz poproszony o podstawowe informacje dotyczące Twoich kłopotów ze słuchem:

 • Kiedy po raz pierwszy pojawiły się kłopoty ze słuchem ?
 • Czy na któreś z uszu słyszysz lepiej?
 • Czy bolały Cię kiedyś uszy, miałeś z nich ropne wycieki itp.?
 • Czy miewasz szumy uszne? Jeśli tak, jak często i jak długo się utrzymują?

Lekarz może także spytać o kłopoty ze słuchem występujące w Twojej rodzinie. W przypadku podejrzenia niedosłuchu skieruje Cię do laryngologa.
Podczas wizyty lekarz powinien zajrzeć do Twojego ucha za pomocą otoskopu.


Otoskop

 
Dzięki otoskopii lekarz będzie wiedział, w jakim stanie jest Twoje ucho, np. czy kanał słuchowy nie jest zatkany otwiera nowe oknaczopem woskowinowym . Najczęściej lekarz rodzinny wydaje po wizycie skierowanie do laryngologa.
 
Do góry
Czy bedę potrzebować aparat usłuchowego? 

Jeśli okaże się, że posiadasz ubytek słuchu, laryngolog może zaproponować Tobie aparat słuchowy. Nie jest to natychmiastowy sposób na wyleczenie wszelkich dolegliwości związanych ze słuchem, ale może znacznie ułatwić Twoje życie.

Aparaty słuchowe produkowane są od dziesięcioleci, postęp technologiczny i proces miniaturyzacji spowodował, że są to obecnie niewielkie urządzenia umieszczane za lub wewnątrz ucha.

 
 
Nowoczesny cyfrowy aparat słuchowy (umieszczany za uchem)
 

W niewielu przypadkach słuch może być wspomagany za pomocą wszczepów ślimakowych, są to jednak rozwiązania dla osób z głębokim ubytkeim słuchu, którym nie pomagają już konwencjonalne aparaty słuchowe.

Ubytku słuchu spowodowanego hałasem można uniknąć chroniąc swój słuch w hałaśliwym środowisku.

Narażenie na długotrwałe słuchanie głośnych dźwięków, np. wizyty w dyskotekach, ale także praca w hałasie czy krótkie, bardzo głośne dźwięki jak np. strzały z broni palnej może uszkadzać słuch. Hałas uszkadza otwiera nowe okna wewnętrzną nerwową część ucha . Stopień uszkodzonia zależy od czasu trwania i głośności dźwięków na które jesteśmy narażeni. Jeśli jednak nie można uniknąć hałasu, np. w przypadku pracowników kolei, powinno stosować się ochronniki słuchu Należy również także sobie regularne przerwy w pracy w hałasie, by ucho mogło od niego odpocząć.

Uszkodzenia słuchu spowodowane hałasem mogą prowadzić także do szumów usznych słyszanych w obu lub jednym uchu, a czasem wywołujących wrażenie dźwięku „wypełniającego” całą głowę. Szumy uszne najczęściej opisywane są jako dzwonienie, piszczenie, gwizd lub są porównywane do szumu morza.

Szumy uszne są różne dla każdego pacjenta, w niektórych przypadkach występują czasowo, w innych są długotrwałe i mogą występować latami, bardzo uprzykrzając życie.otwiera nowe oknakliknij tutaj by dowiedzieć się więcej o szumach usznych.

Powrót do Menu