Woskowina

Woskowina jest tłustą substancją produkowaną przez gruczoły skórne w kanałach słuchowych. Służy ona utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności w uchu oraz oczyszcza je, usuwając na zewnątrz niepożądane substancje. Skóra w kanale słuchowym stale się porusza i rośnie, działając podobnie do taśmy transportowej i przy pomocy woskowiny „wysyłając” wszelkie zanieczyszczenia na zewnątrz ucha.
Uszy niektórych ludzi produkują więcej woskowiny niż uszu pozostałych. Jej ilość uwarunkowana jest przez wiek, tryb życia i kształt kanałów słuchowych.
Woskowina jest doskonałą i niezbędna uchu substancją, której nie powinno się usuwać. Jak wcześniej wspomniano, niektórych ludzi woskowina produkowana jest w nadmiarze, co prowadzić może do uczucia dyskomfortu. W takich sytuacjach niezbędna jest wizyta laryngologa.
Nie usuwaj woskowiny samemu! Używanie do tego celu patyczków kosmetycznych może być szkodliwe ponieważ woskowina jest często wpychana jeszcze głębiej do kanału słuchowego.

Jeśli bolą Cię uszy, są zatkane bądź słyszenie jest „stłumione”, udaj się do lekarza laryngologa, który zapewni Tobie profesjonalną pomoc.

Powrót do tematu “jak działa ucho”