Tekstofony

W przypadku osób z głębokim ubytkiem słuchu lub głuchych zastosowanie mogą znaleźć tekstofony, często określane również terminem “Minicom”.

                                     

                                                                        Tekstofon

Tekstofon wyposażony jest w niewielki ekran i klawiaturę umożliwiające prowadzenie konwersacji w postaci tekstów. Dzięki temu możliwe jest napisanie tego, co chce się przekazać rozmówcy i odczytanie informacji, którą on pisze. Niektóre tekstofony posiadają wbudowaną słuchawkę telefoniczną, inne zaprojektowane są jako uzupełnienie tradycyjnego telefonu. W Wielkiej Brytanii istnieje także specjalny serwis RNID Typetalk umożliwiający połączenie pomiędzy tekstofonem i zwykłym telefonem. Napisaną wiadomość, operator serwisu czyta rozmówcy używającemu tradycyjnego telefonu i jego słowa zamienia na teks widoczny w tekstofonie. Serwis ten dostępny jest również dla telefonii komórkowej.

                                                    

                                                      Operator serwisu RNID Typetalk

Z uwagi na dostępność innych usług komunikacji tekstowej takich jak faks, SMS, czy coraz szerzej rozpowszechnione internetowe usługi Czat również w telefonach komórkowych, tekstofony nie zdobyły dużej popularności i praktycznie są dzisiaj rozwiązaniem raczej historycznym.

Powrót do działu “komunikacja przez telefon”