Czyszczenie aparatu słuchowego

Regularne czyszczenie i dbałość o aparat słuchowy gwarantuje znacznie dłuższy okres bezawaryjnej eksploatacji aparatu.


Aparaty zauszne: Co najmniej raz w tygodniu powinno się czyścić wkładkę uszną wraz z wężykiem w ciepłej wodzie z mydłem. Po umyciu należy ją dobrze osuszyć i zwrócić szczególną uwagę, czy wężyku nie zostały krople wody- to bardzo ważne!


Nie zniechęcaj się jeśli za pierwszym razem zajmie Ci to sporo czasu, ponieważ szybko stanie się to dla Ciebie zajęciem bardzo łatwym i szybkim.

• Pamiętaj, że myć należy wyłącznie wkładkę z wężykiem a nie aparat słuchowy! Aby odłączyć wkładkę od aparatu, należy delikatnie zdjąć wężyk z rożka (zakrzywiona część aparatu słuchowego). Jednak uważaj, by nie przemieścić rożka- to jest integralna część aparatu słuchowego i może ulec uszkodzeniu.

             


• Obudowę aparatu słuchowego należy czyścić delikatnie suchą ściereczką. Nie używaj żadnych środków czyszczących, ponieważ mogą zniszczyć politurę obudowy. Uważaj, by nie zamoczyć aparatu słuchowego.

Jeśli używasz dwóch aparatów, pamiętaj który jest dopasowany dla ucha prawego, a który dla lewego

Z pewnością wężyk, który łączy aparat z wkładką będzie wymagał wymiany po każdych 3 do 6 miesięcy, gdyż z czasem twardnieje i pęka. W tym celu należy się udać do punktu, w którym zakupiłeś (-aś) aparat.


Aparaty wewnątrzuszne : Aparaty te nie posiadają wkładki usznej. Aparaty tego typu należy czyścić suchą ściereczką i pamiętać by nie miały one styczności z jakimikolwiek cieczami. W przypadku aparatów wewnątrzusznych bardzo często dochodzi do zatkania wentylacji czy kanału dźwiękowego przez woskowinę. Przy zakupie aparatu słuchowego protetyk słuchu czy audiolog powinien dokładnie pokazać i nauczyć Cię w jaki sposób należy usuwać nadmiar woskowiny. Ponadto do aparatu dostarczona będzie instrukcja, w której również będzie to opisane. Aparaty wewnątrzuszne są zazwyczaj wyposażone w specjalne, wymienne filtry, które zapobiegają zapychaniu się przez woskowinę słuchawki aparatu słuchowego.

  Powrót do menu