Pierwsze kroki z aparatem słuchowym

Z początku będziesz potrzebował trochę czasu aby nauczyć się jak działa Twój aparat słuchowy i jak go obsługiwać. Twój audiolog lub protetyk słuchu powinien Ci to dokładnie wyjaśnić oraz nauczyć jak zakładać i zdejmować aparat słuchowy. W pierwszej chwili może Ci się to wydać dość skomplikowane, ale z pewnością już po kilku próbach nie będzie to stanowiło dla Ciebie żadnego problemu.
 
 
 
Kiedy założysz po raz pierwszy aparat słuchowy najprawdopodobniej spostrzeżesz, że brzmienie dźwięków jest inne niż dotychczas. Wrażenie to potrwa do czasu, aż Twój mózg przyzwyczai się do nowych dźwięków, których nie mogłeś słyszeć dotychczas ze względu na ubytek słuchu.
 
Wiele osób spostrzega również, że zmienia się brzmienie ich własnego głosu. Jednak już po kilku godzinach noszenia aparatu słuchowego powinieneś (-naś) się do tego przyzwyczaić i nie odczuwać z tego powodu jakiegokolwiek dyskomfortu. Słyszenie własnego głosu jest ważne, by móc kontrolować jego wysokość i głośność.

 Proces przyzwyczajania się do aparatu słuchowego jest łatwiejszy, gdy czas użytkowania aparatu będzie stopniowo zwiększany, zaczynając od kilku godzin dziennie. Niektórzy potrzebują tylko kilku dni, inni dłuższego okresu czasu, by w pełni zaakceptować nowe brzmienie dźwięków.

Znacznie łatwiejszym jest korzystanie z aparatu w cichym otoczeniu. Dlatego też w pierwszych dniach zaleca się, by korzystać z aparatu w domu- podczas oglądania TV, słuchania radia czy rozmowy z rodziną. Kiedy słuchanie w tych sytuacjach nie będzie dla Ciebie żadnym problemem możesz spróbować korzystać z aparatu w nieco trudniejszych warunkach, np. w kuchni podczas spożywania posiłku. Ważnym jest, aby wypróbować aparat w jak najróżniejszych warunkach akustycznych w domu zanim zdecydujesz się wyjść na hałaśliwą ulicę czy też do zatłoczonej kawiarni.

W poniższej tabeli zamieszczono pomocne wskazówki jak stopniowo, w ciągu 2 tygodni przyzwyczaić się do aparatu słuchowego. Pamiętaj, że czas poszczególnych etapów jest dość umowny i może się różnić międzyosobniczo.
 
 
1 dzień 
Twój głos może brzmieć trochę dziwnie oraz możesz zauważyć, że słyszysz nowe dźwięki w Twoim otoczeniu.
Proponujemy, by w pierwszej kolejności korzystać z aparatu w domu, przez kilku godzin dziennie. Oglądaj telewizję, rozmawiaj ale najlepiej tylko z jedną osobą jednocześnie. Możesz zauważyć, że w tle słyszysz dźwięki, które utrudniają Ci percepcję.
 2-4 dzień
Z każdym dniem staraj się korzystać z Twojego aparatu coraz dłużej.
Spodziewać się można, że użytkowanie aparatu jest dla Ciebie coraz łatwiejsze i przynosi coraz więcej korzyści. Spróbuj sprawdzić aparat w nieco trudniejszych warunkach akustycznych, np. w kuchni. Możesz też wyjść na ogród albo po prostu przed Twój dom.
5-14 dzień
Każdego dnia staraj się wydłużać czas użytkowania aparatu, np. kilka godzin przed południem i kilka po południu.
Z każdym dniem będziesz spostrzegał (-a) coraz więcej korzyści z aparatu słuchowego. Możesz go też wypróbować poza Twoim domem- pamiętaj jednak, by zdjąć aparat, gdy będziesz szedł (szła) do fryzjera czy na pływalnię.
po 14 dniach
Postaraj się korzystać z aparatu przez cały dzień, od wczesnego rana do późnego wieczoru. Nie zniechęcaj się, jeśli stwierdzisz, że po2 tygodniach nie jesteś jeszcze w stanie nosić aparatu przez cały dzień. W takim przypadku dostosuj czas trwania poszczególnych etapów do Twoich potrzeb.
Pamiętaj, że czasami potrzeba kilku miesięcy, by Twój mózg przyzwyczaił się do wszystkich nowych dźwięków. Środowisko, w którym przebywasz może wydać Ci się głośniejsze niż myślałeś. Skoncentruj się na tym, co chcesz słyszeć i staraj się ignorować inne dźwięki.
 
Proponujemy abyś podzielił się swoimi pierwszymi doświadczeniami, związanymi z użytkowaniem aparatu słuchowego, poprzez zamieszczenie ich w otwiera nowe oknainternetowym dzienniku  . Dzięki temu, łatwiej Ci będzie określić w jakich sytuacjach masz największe problemy ze słyszeniem, a tym samym jakie tematy powinieneś (-naś) poruszyć podczas najbliższego spotkania z Twoim audiologiem czy też protetykiem słuchu. Jeśli uważasz, że będzie to dla Ciebie pomocne możesz wydrukować kopię Twojego osobistego dziennika.

otwiera nowe oknaPrzejdź do działu: Co powinieneś wiedzieć o Twoim aparacie słuchowym 

 Powrót do menu